Tri saveta koja bi trebalo da poslušate da bi razvod braka bio što manje bolan za decu

Tri saveta koja bi trebalo da poslušate da bi razvod braka bio što manje bolan za decu

Do pre samo trideset godina razvod braka je bio tabu tema i ljudi su se radije odlučivali da ostanu u nesrećnim brakovima, nego da preduzmu taj korak. Razvod je bio nepopularan i zbog osuda zajednice čije je mišljenje bilo bitnije nego što bi zaista trebalo da bude.

Zbog ostanka u lošim brakovima supružnici su se vremenom menjali, postajali su „lošija verzija sebe“ i često je dolazilo do psihičih problema makar jedne strane. Postojalo je i mnogo loših primera kada razvod braka nije bio opcija čak ni u slučajevima porodičnog nasilja. U svemu tome deca su uvek podnosila najveći teret. 

U poslednjih 15ak godina situacija je potpuno drugačija i statistika pokazuje da se sve više parova odlučuje za razvod braka. Na žalost, kraj jedne takve veze može da bude prilično ružan i da dovede do ozbiljnih svađa, prepirki oko imovine i onog najbolnijeg – borbe za starateljstvo. Borba za starateljstvo nad decom je najčešće dug, bolan i neprijatan proces koji najviše pogađa samu decu i iz kog ona mogu da nose ozbiljne posledice koje mogu uticati na čitav njihov život. Da se to ne bi dogodilo i da bi razvod prošao što bezbolnije za decu, daćemo Vam par saveta kako da postupate u toku celog procesa.

Kada se odlučite za razvod braka prvo popričajte o tome sa decom

Ako je u Vašem slučaju razvod braka neminovan najbolje bi bilo da se o tome sami dogovorite, a onda da obavestite decu pre nego što obavestite rodbinu i prijatelje. Idealno bi bilo kada biste zajedno obavili porodični razgovor u kom biste Vi i Vaš supružnik/ca otvoreno rekli da ste se odlučili na taj korak. Objasnite im da se nekada dešava da mama i tata prestanu da se vole i da je u takvim situacijama razvod braka najbolje rešenje. Naglasite obavezno i da to što se mama i tata više ne vole kao ranije ne znači da više ne volite njih. 

Zbog rastanka roditelja i promene porodične dinamike doći će do promene u ponašanju deteta, može se desiti da postane neposlušno ili povučeno. Ukoliko primetite neku od promena na detetu trebalo bi da razgovarate sa bivšim partnerom i da odete kod porodičnog savetnika kako biste pomogli deci.

Nikada ne pričajte loše o bivšem partneru

Iako je razvod braka bio jedino rešenje za Vas i Vašeg bivšeg supružnika/cu, treba da imate na umu da nikada ne bi trebalo da pričate loše o njoj/njemu. Imajte na umu da ste Vi tu osobu birali, da ste godinama birali da ostanete sa njom i da govoreći loše o njoj, Vi zapravo govorite loše o sebi i svom izboru. Treba posebno da obratite pažnju na to kako ćete govoriti o bivšem supružniku/ci ispre dece. Morate da znate da nikako ne smete da dozvolite da deca slušaju kako govorite ružno o mami ili tati jer to će mnogo uticati na njih i ostaće duboko urezano, bez obzira na to da li Vi trenutno primetite neku reakciju u datom trenutku. Dakle, govoreći ružno o bivšem supružniku/supružnici Vi ponižavate sebe i svoj višegodišnji izbor i ujedno povređujete decu.

Nova veza/brak – kako dalje nakon razvoda?

Imajte na umu da na decu ulazak u novu vezu ili brak utiče podjednako snažno kao i razvod braka. Ukoliko bivši supružnik odlući da stupi u brak sa nekom drugom osobom pokušajte da zajedničkim snagama stvorite najprijatnije moguće okruženje za Vašu decu. Novu osobu nikako ne bi trebalo da posmatrate kao rivala, već kao dodatak porodici od kog će dete moći da nauči neke nove stvari koje Vi možda ne znate.

Za kraj, razvod braka bi uvek trebalo da bude sporazuman jer je to najbezbolniji način da okončate vezu i tako ćete i sebe i decu poštedeti ogromnog stresa provlačenja po sudovima.

Dom Finansije