Horizontalni plastični rezervoari kao sjajan izbor za pijaću vodu

Horizontalni plastični rezervoari kao sjajan izbor za pijaću vodu

Rezervoari za vodu predstavljaju inovaciju modernog vremena koja je učinila dostupnost ovog resursa potrebnog svima mnogo lakšom i pouzdanijom, što je posebno važno za područja koja nemaju mogućnost redovnog navodnjavanja.

U pogledu različitog izbora kupaca, danas se najčešće biraju horizontalni i vertikalni sistemi rezervoara, koji mogu biti izrađeni od različitih materijala, od kojih po kvalitetu, trajnosti i jednostavnosti ugradnje prednjači polietilen – plastika. Konačan izbor je na samim kupcima, ali se generalno mogu istaknuti brojne prednosti koje imaju horizontalni sistemi namenjeni podzemnoj ugradnji, ali i postavljanju u vidu cisterne za dobijanje potrebne pijaće vode u domaćinstvima. 

Horizontalni plastični rezervoari imaju višestruku namenu, pored čuvanja pijaće vode, koriste se i za skladištenje tehničke vode, nafte, goriva i lož ulja, otpadnih voda, praškastih i zrnastih materija, kao i fermentaciju voća. Konkretno, predmet analize su rezervoari od plastike namenjeni horizontalnoj ugradnji i skladištenju pijaće vode, kao najznačajnijeg resursa za svakodnevnicu ljudi u svim područjima. Kako su neke kuće izuzetno udaljene od izvorišta vode, vikednice su obično u predelima koji nisu toliko naseljeni, kao i kolibe, obično su to osnovni objekti za koje je potrebno obezbediti sistem kvalitetnih rezervoara. 

Horizontalni rezervoari – osnovna svojstva za čuvanje pijaće vode

Kada se analiziraju glavne karakteristike, horizontalni plastični rezervoari imaju kao osnovni materijal izrade plastiku, odnosno oblikuju se preradom polietilena visokog stepena gustine u kombinaciji sa polipropilenom. Često se oblikuju u modele spiralnog namotavanja za jednostavnu ugradnju ispod površine zemljišta, ali mogu se pronaći i varijante ravne plastike. Dodatno, moderna tehnologija podrazumeva ekstruzivno zavarivanje plastike, što daje dozu funkcionalnosti, praktičnosti i lakoće ugradnje. 

Često se nazivaju i cisternama koje se ukopavaju u zemlju, jer tada štede prostor i izuzetno su otporne na oscilacije temperatura, mehanička oštećenja i uticaje iz spoljašnjosti. Zahvaljujući izduženom dizajnu, postojanju namotaja i dinamičkih karakteristika, jednostavno se montiraju u zemlju, pa predstavljaju idealnu zamenu za sisteme kao što su betonski zidani ili metalni rezervoari. Horizontalni plastični rezervoari mogu biti ukopavajući ili nadzemni, što zavisi od konkretne namene i potreba samih kupaca. Jednostavno se transportuju i koriste, što ih čini univerzalnim za brojne potrebe – vikendice, preduzeća, škole, hotele i mnoge druge objekte. 

Prednosti koje imaju horizontalni rezervoari od plastike

Osnovne prednosti koje imaju horizontalni plasitčni rezervoari odnose se na kvalitetan materijal izrade, otporan na oštećenja, temperaturne promene i UV zračenja. Postojani su na rasponu od – 30 do + 60 stepeni, a tehničke karakteristike obezbeđuju dugovečnost korišćenja u gotovo neograničenom roku. Horizontalni plastični rezervoari su jednostavni za ugradnju u zemljište ili postavljanje na površinu, a nisu podložni habanju, koroziranju i promeni karakteristika vode. Zbog toga, pijaća voda može stajati neometano u rezervoaru duži vremenski period, bez stvaranja boje, ukusa ili mirisa. 

Zdravstvena ispitanost potvrđuje se dokumentacijom, koja garantuje ispravnost i pogodnost za skladištenje pijaće vode. U skladu sa željama kupaca, horizontalni rezervoari mogu imati potreban oblik, dimenzije i boje. Takođe, izvodljivo je ugraditi dodatne delove koji će pojednostaviti korišćenje i rukovanje u dugom vremenskom periodu. Uglavnom su u pitanju ventili, odvodi i dovodi, priključci, penjalice, prelivi i slično.

Bogat asortiman dostupnih dimenzija i kapaciteta

Horizontalni plastični rezervoari na domaćem tržištu dostupni su u velikom broju dimenzija, zapremina, prečnika i dužina. S tim u vezi, na osnovu analiziranih specifikacija proizvođača, najčešće se zapremina kreće između 500 i 40.000 litara, dok se prečnik nalazi u rasponu od 800 milimetara do 2.400 milimetara. Kada je u pitanju dužina, dostupne su varijante od 1.000 milimetara do 12.800 milimetara. 

Na primer, zapremina od 1.500 litara ima prečnik od 1.000 milimetara i dužinu od 1.950 milimetara, dok modele od 15.000 litara karakteriše prečnik od 2.000 milimetara i 4.800 milimetara dužine. Konkretan odabir, rezultat je usklađivanja želja, potreba i mogućnosti kupaca. U zavisnosti od karakteristika terena u koji se ugrađuju ispod površine zemlje, horizontalni plastični rezervoari za pijaću vodu kreiraju se u potrebnim dimenzijama i uz dodatne elemente. Cena se formira u zavisnosti od materijala izrade, kapacitete, dimenzija i priključaka. Kapacitet od 500 litara može se pronaći i po ceni od 150 evra na domaćem tržištu, dok sa porastom kapaciteta povećava se i cenovni rang plastičnog rezervoara. 

Danas su horizontalni plastični rezervoari veoma traženi od strane kupaca zbog svog kvaliteta, trajnosti, jednostavnog dizajna uz koji je ugradnja takođe izuzetno laka, a svakodnevno korišćenje bez bilo kakvih poteškoća. Štede prostor montažom ispod površine zemlje, čuvaju pijaću vodu čistom i svežom, a održavanje je minimalno zahtevno. Uz sve navedeno, povoljna cena olakšava kupovinu, a rešava dugoročno problem snabdevanja vodom za piće na potrebnoj lokaciji, što je izuzetno značajno u okolnostima kada to nije moguće postići angažovanjem vodovodnih preduzeća. 

Uncategorized