Ko i na koji način može organizovati međunarodni prevoz pokojnika?

Ko i na koji način može organizovati međunarodni prevoz pokojnika?

Pored gubitka i boli koja se dešava najbližima u momentima smrti bliske osobe, posebna problematika se javlja kada se smrt dogodi u bilo kojoj zemlji inostranstva. Svaka smrt van granica matične zemlje zahteva prolazak kroz posebnu pravno-administrativnu proceduru, kako bi se organizovao međunarodni prevoz pokojnika. 

Najvažnija stvar jeste da o smrti osobe bude što pre obaveštena nadležna hitna pomoć. Izlazak hitne pomoći uz prisustvo lekara bitna je zbog nastajanja izveštaja o smrti, na osnovu kojeg se onda izdaje potvrda ili smrtovnica bolnička koja je potrebna za dobijanje i prikupljanje preostale dokumentacije potrebne za izdavanje sprovodnice, tj. dozvole za međunarodni prevoz pokojnika. 

Ko vrši prevoz pokojnika iz inostranstva?

Sam prevoz mogu obaviti isključivo pogrebne firme koje u okviru svoj usluga nude i uslugu međunarodnog prevoza pokojnika. Takve firme poseduju sve potrebne dozvole za ovu vrstu profesije, uz specijalizovana vozila čija je namena isključivo za prevoz preminulih lica iz jedne države u drugu. S obzirom na posedovanje dozvola za rad, koje su priznate međunarodnim pravilima i zakonima, jedino se uz njihovo angažovanje sve može urediti bez ikakvih problema i jedino uz njihovo angažovanje telo preminule osobe može biti dopremljeno do matične zemlje i mesta sahrane. 

Podnošenje zahteva za sprovodnicu

Sprovodnica predstavlja međunarodni dokument kojim se dozvoljava međunarodni prevoz pokojnika iz jednu u drugu državu i prolazak kroz druge zemlje, koje su takvim slučajevima isključivo u tranzitnoj trasi. Zahtev za dobijanje sprovodnice predaje se u najbližoj amabasadi ili konzulatu matične zemlje, koji se nalazi u neposrednoj blizini mesta gde je osoba preminula.

Zahtev za dobijanje sprovodnice mogu podneti najuži članovi porodice, lica koja su pre smrti ovlašćena za obavljanje svih pravnih poslova nakon smrti, ali zahtev mogu podneti i radnici pogrebne firme koja je angažovani, a kojima je dato punovažno punomoćje za obavljanje ove procedure. Da bi se sprovodnica dobila, uz zahtev se prilaže potrebna dokumentacija koja je u najvećoj meri ista u svim državama sveta. 

Dokumentacija potrebna za dobijanje sprovodnice

Uz popunjen zahtev, koji sadrži najvažnije podatke preminule osobe, informacije o tome ko vrši međunarodni prevoz pokojnika i na koji način, potrebna je i celokupna dokumentacija preminule osobe. Najpre je potrebna potvrda o smrti izdata od strane bolnice, uz koju se potražuje nadležnoj gradskoj upravi mesta gde je smrt nastupila izvod umrlih. Pored toga potreban je važeći putni dokument preminule osobe, odnosno pasoš, izvodi iz matične knjige rođenih i matične knjige venčanih, za osobe koje su u momentu smrti bile u braku.

Uz sve ovo, prilaže se i izveštaj, odnosno potvrda o ispravnosti pogrebne opreme koju izdaje sanitarna inspekcija, kao i potvrda o mestu sahranjivanja i rezervaciji grobnog mesta gde će se sahrana obaviti. Nakon predaje kompletne dokumentacije i popunjenog zahteva, sprovodnica se izdaje u najkraćem vremenskom periodu, nakon čega je moguće nesmetano obaviti međunarodni prevoz pokojnika i uredno preći sve granične prelaze, bez ikakvih dodatnih peripetija. 

Ceo proces traje nešto duže, zbog čega su u ovakvim situacijama najbolja rešenja prepuštanje kompletnog posla pogrebnim firmama, budući da su zbog iskustva i potpune upućenosti u proceduru brži u delovanju i dobijanju dozvole za sam prevoz i prenošenje posmrtnih ostataka. 

Uncategorized