Kako da pripremite svoj dom za predstojeću zimu?

Kako da pripremite svoj dom za predstojeću zimu?

S obzirom na to da leto i dalje traje i da smo i dalje foksuirani na to kako da se rashladimo tokom sve toplijih i toplijih dana, sigurno nam ne padaju na pamet ni zima ni priprema za zimu, ali zanimljivo je da je baš sada trenutak za tako nešto. Prosto, zimu treba dočekati spremno – radovi se nikada ne ostavljaju za “5 do 12”, naročito kada je reč o nepredvidivom godišnjem dobu kao što je zima. Ukoliko je potrebno da obavite veće radove kako biste svoj dom pripremili za hladnoću, vreme je da počnete da planirate te aktivnosti, a mi vam u nastavku otkrivamo koje tri stvari su najvažnije za topao i ušuškan dom.

Promena stolarije

Pre svega, potrebno je zaštititi toplotu koju proizvodimo u svom domu. Ovo znači da ne smete da dozvolite da ”grejete dvorište”, da rasipate toplotnu energiju i time još sebi stvarate ogroman račun za struju ili pak utoršak drva, uglja i sličnog ogreva. Zato, važno je da stolarija u prostorijama koje grejete dobro dihtuje, odnosno da ne propušta hladan vazduh unutra i obrnuto, topao vazduh spolja. U tom slučaju je pvc stolarija najbolji izbor za vas jer ćete biti sigurni da nigde neće doći do procepa i razmene toplote i hladnoće, naravno, samo ukoliko je stolarija postavljena kako treba.

Postavljanje stiropor izolacije

Drugi način da zadržite toplotu unutra, tamo gde joj je i mesto, jeste da uradite izolaciju što je i te kako izvodljivo bez obzira na to da li živite u kući ili stanu. Za termoizolaciju najčešće se koristi stiropor i ta opcija je sasvim u redu. Stiropor je veštački materijal koji se dobija od prerade nafte i kao takav ne sadrži supstance koje bi mogle da budu štetne po zdravlje. Osim toga, stiropor je veoma lagan i ima dobra mehanička svojstva zbog čega se tako često i koristi u građevini, kao materijal za izolaciju. Još jedna prednost kojom se stiropor može pohvaliti je samogasivost, što znači da ovaj materijal ne može da izazove širenje požara, a ima i dimenzionalnu stabilnost prema proizvođaču. Ipak, stiropor ima i neke mane, pa bi trebalo dobro razmisliti pre nego što se odlučite za ovaj ultra popularan materijal za termoizolaciju, prosto, da ne biste morali dva puta da sprovodite iste radove. Stiropor nema visoku zvučnu izolaciju, a njegov koeficijent paropropusnosti je takođe nizak. Ipak, u kontaktu sa vlagom ili vodom, iako je stiropor u pitanju, nećete izgubiti svojstva termoizolacije.

Nabavka adekvatnog grejnog tela

Na kraju, sada kada ste svoj dom pripremili za grejanje i održavanje i zadržavanje toplote, sledeće važno pitanje je za koje grejno telo ćete se odlučiti. Suštinski, u dobro izolovanim prostorijama možete i da se grejete na struju jer kada nema rasipanja toplotne energije, nema ni toliko visokih troškova. U tom slučaju bi dobro rešenje mogao da bude norveški radijator, ukoliko niste ljubitelj tradicionalnih TA peći. Ukoliko pak razmišljate o većoj investiciji, možda ne bi bilo loše da sprovedete svoje, lično parno grejanje, što je isplativo ukoliko treba da zagrejete veliki prostor. Dakle, grejno telo odaberite u odnosu na površinu koju treba da zagrejete, a uz dobru izolaciju sigurno nećete pogrešiti koju god odluku da donesete.

Dom