Aparati za varenje: Sve što treba da znate pre kupovine

Aparati za varenje: Sve što treba da znate pre kupovine

Bez obzira na to čime se bavite, aparati za varenje se verovatno nalaze i u vašoj radionici. Reč je o izuzetno korisnoj vrsti alata kojom se može obaviti gomila poslova kod kuće, jedino je važno znati ne samo to kako se koriste, već i koje vrste postoje i kako funkcionišu kako biste postigli maksimalno zadovoljavajuće rezultate svaki put i to na bezbedan način. Aparati za varenje nisu šala, zato otkrijte sve korisne i pre kupovine neophodne informacije u nastavku teksta.

Koje vrste postoje?

Aparati za varenje se razlikuju u odnosu na to na koji način funkcionišu, odnosno, kako vrše zavarivanje. Tako, postoje aparati za elektrolučno zavarivanje, aparati za plinsko zavarivanje odnosno zaštitni plin i aparati za tačkasto zavarivanje. S obzirom na to da je svaki od njih različit u pogledu procesa zavarivanja, svaki od njih ima i određene podvrste. Kako biste bili sigurni da ste odabrali odgovarajući aparat za varenje, najbolje bi bilo da se pre kupovine posavetujete sa stručnim licem koje će vam pomoći da napravite dobar izbor u zavisnosti od toga šta je baš vama potrebno.

Kako odabrati aparat za varenje?

Kao što smo već napomenuli, aparati za varenje nisu nešto što bi trebalo uzimati na svoju ruku. Pa ipak, iako ćete konsultovati nekog ko je stručniji od vas, postoji nekoliko stvari koje svakako treba da znate, kako niko ništa ne bi mogao da vam podvali. Aparati za varenje funkcionišu po principu što su jači, to će bolje raditi. Ipak, ako ćete ih koristiti jednom u godinu dana, neće vam biti potreban model jači od 200 ampera. Ukoliko ste početnik ili niste toliko iskusni u zavarivanju, poslužiće vam aparati za varenje i do 150 ampera jačine. Ovde treba naglasiti da izbor jačine aparata zavisi i od materijala sa kojim ćete raditi jer tanji materijali “dozvoljavaju” korišćenje slabijih aparata za zavarivanje.

Šta su elektrode za varenje i zašto su važne?

Najvažnija stvar kod aparata za varenje jesu elektrode za zavarivanje – u pitanju su metalni štapići sa oblogom koja stabilizuje električni luk i sprečava oksidiranje vara. Da bi var bio pravilan, potrebno je da elektroda za varenje bude odgovarajuće debljine što će ponovo zavisiti od debljine materijala i jačine struje. Nemojte biti zbunjeni! Dobra vest je ta da svaki aparat za varenje na sebi ima napisanu oznaku koja vam govori koja debljina elektrode odgovara tom aparatu te će vam to svakako olakšati izbor. Još jedan način da odredite potrebnu debljinu elektrode za varenje je da pogledate debljunu materijala koji ćete zavarivati – njihova debljina bi trebalo da bude približno ista. Svakako, pratite oznake na aparatima i obavezno se posavetujte sa prodavcem prilikom kupovine – nikada nije naodmet čuti još jedno mišljenje. 

Da li treba da nosite zaštitnu opremu prilikom zavarivanja?

Bez obzira na to koliko ste iskusni u zavarivanju, naš savet je uvek taj da je zaštitna oprema od velikog značaja i da se treba koristiti! Koliko god delovalo lako, zavarivanje nije jednostavan proces i moguće je doći do povreda i oštećenja ukoliko ne znate pravilno da rukujete aparatom. Zato, osim iskustva, ipak će vam biti potrebna i zaštitna oprema i to pre svega maska i kaciga, ali ne bi bilo loše da uložite i u zaštitno odelo i rukavice kako biste bili sigurni da ste bezbedni. Ovo se naročito odnosi na ljude koji se često bave zavarivanjem i koji su samim tim češće izloženi opasnosti. 

Dom društvo